Noodstroom
Houten-Oost

Tijdelijke noodstroom-voorziening bij Houten-Oost

Deze winter plaatsen Stedin en TenneT tijdelijk een aantal mobiele aggregaten (op HVO brandstof) en batterijen naast het elektriciteitsstation Houten-Oost. Dat doen we om ervoor te zorgen dat het elektriciteitsnet ook tijdens koude, donkere winterdagen veilig en betrouwbaar blijft.

Wij begrijpen dat dit vragen kan oproepen. Op deze pagina is meer informatie te vinden over de noodzaak van deze maatregel, wat ervan merkbaar kan zijn en hoelang de aggregaten blijven staan.

Waarom is deze tijdelijke noodstroomvoorziening nodig?

De vraag naar elektriciteit groeit snel. Steeds meer mensen rijden elektrisch, gebruiken een warmtepomp en wekken zelf duurzame energie op. Daarom werken Stedin en TenneT aan de uitbreiding van het elektriciteitsnet in de provincie Utrecht. Dat gebeurt met verschillende maatregelen voor de korte en lange termijn.

Deze uitbreidingen zijn echter niet op tijd klaar voor de winter van 2026/2027. Daardoor kan op koude, donkere winterdagen, wanneer veel mensen tegelijkertijd stroom gebruiken, de vraag naar elektriciteit tijdelijk groter zijn dan de beschikbare capaciteit van het net. Om het elektriciteitsnet ook tijdens deze piekmomenten veilig en betrouwbaar te houden, zetten we deze tijdelijke noodstroomvoorziening in bij elektriciteitsstation Houten-Oost.

De noodstroomvoorziening bestaat uit mobiele aggregaten en batterijen die extra capaciteit kunnen leveren wanneer dat nodig is. De batterijen vormen daarbij de eerste stap. Wanneer aanvullende capaciteit nodig is, worden ook de aggregaten ingezet. Zo verkleinen we de kans op storingen en stroomuitval tijdens perioden met een grote vraag naar elektriciteit. De voorziening is uitsluitend bedoeld als tijdelijke maatregel voor de winterperiode, van november tot en met maart.

Tennet

Waarom komen de aggregaten en batterijen bij Houten-Oost?

De mobiele aggregaten en batterijen moeten worden aangesloten op een plek waar ze het elektriciteitsnet het beste kunnen ondersteunen. Uit onderzoek blijkt dat het elektriciteitsstation Houten-Oost daarvoor de meest geschikte locatie is. Op deze plek kunnen de aggregaten en batterijen de grootste bijdrage leveren aan een betrouwbare stroomvoorziening in de regio Utrecht.

locatie noodstroom Utrecht

Wat komt er precies te staan?

Op het terrein, naast het Stedin elektriciteitsstation Houten-Oost, plaatsen we tijdelijke mobiele containers met aggregaten en batterijen. Deze installaties staan in geluidsarme containers, wat betekent dat een groot deel van het geluid dat ze maken als ze aan zijn, niet te horen is. Deze installaties staan klaar om ingezet te worden wanneer dat nodig is, bijvoorbeeld bij een uitzonderlijk hoge vraag naar elektriciteit én als er onvoldoende elektriciteit beschikbaar is uit zon- en windenergie. Dit kan voorkomen tijdens koude en donkere winterdagen. Het grootste deel van de tijd staan ze dus uit.

De aggregaten maken gebruik van HVO-brandstof (Hydrotreated Vegetable Oil). Dit is een duurzamere brandstof dan gewone diesel. HVO wordt gemaakt van hernieuwbare grondstoffen, zoals gebruikte plantaardige oliën en vetten, en zorgt voor een lagere uitstoot van broeikasgassen.

Hoe vaak wordt de noodstroom ingezet?

De installaties staan het grootste deel van de tijd uit. We verwachten nu dat de inzet is:

  • maximaal zes inzetten gedurende de winter;
  • een inzet duurt maximaal zes uur.

Daarnaast kan er sprake zijn van enkele kortere inzetten van één tot vijf uur. Tussen november en maart gaat het dan om maximaal 58 uur. Of het daadwerkelijk nodig is hangt af van onder andere de temperatuur, de vraag naar elektriciteit en de situatie op het net.

Wat merkt de omgeving hiervan?

We begrijpen dat de tijdelijke plaatsing van installaties vragen kan oproepen. Daarom onderzoeken we zorgvuldig welke effecten er voor de omgeving zijn en welke maatregelen nodig zijn om hinder zoveel mogelijk te beperken.

Mogelijke effecten zijn:

  • tijdelijke werkzaamheden voor plaatsing en aansluiting;
  • extra verkeersbewegingen voor transport en onderhoud;
  • zichtbare installaties gedurende de projectperiode;
  • geluid tijdens eventuele inzet van de noodstroomvoorziening.
luchtfoto locatie noodstroom

Veiligheid staat voorop

Voordat de mobiele aggregaten en batterijen geplaatst kunnen worden, worden verschillende onderzoeken uitgevoerd naar onder andere veiligheid, bodem, geluid en milieu. De installaties moeten voldoen aan alle wettelijke eisen. Ook tijdens het gebruik houden Stedin en TenneT toezicht op een veilige werking van de installatie.

Besluit van de gemeente

Het college van burgemeester en wethouders neemt een besluit over een gedoogverklaring. De aanvraag is ingediend, maar moet nog verder aangevuld worden. Het besluit volgt op een later moment.  

Het is belangrijk om te benadrukken dat dit geen permanente situatie is. De aggregaten en batterijen zijn bedoeld als tijdelijke maatregel voor de winterperiode. Na afloop worden de installaties weer verwijderd. Zodra er meer informatie beschikbaar is over de besluitvorming, publiceren wij deze via de BouwApp en op de gemeentelijke pagina.

Inloopbijeenkomsten 22 en 29 oktober

Op 22 en 29 oktober organiseren we een inloopbijeenkomst over de noodstroomvoorziening in Houten-Oost. U kunt tussen 19.00 en 21.00 uur vrij binnenlopen om informatie te bekijken en in gesprek te gaan met medewerkers van TenneT, Stedin, het bedrijf dat de installaties levert en de gemeente Houten. Zij beantwoorden graag uw vragen over de tijdelijke noodstroomvoorziening, de planning, de onderzoeken, de werkzaamheden en de besluitvorming. Ook kunt u eventuele zorgen of aandachtspunten met ons delen.

Datum: donderdag 22 oktober 2026 en donderdag 29 oktober 2026
Tijd: 19.00 uur – 21.00 uur
Locatie: Opstandingskerk Houten, Het Kant 1, 3995 DZ, Houten

Verschil tussen noodstroom en regelbare opwek

Stedin en TenneT plaatsen ook tijdelijke stroomgeneratoren (regelbare opwekinstallaties) op een aantal plekken in de regio Utrecht. Dat is niet hetzelfde als de noodstroom die hier beschreven wordt. De noodstroomvoorziening in Houten en de regelbare opwekinstallatie hebben hetzelfde doel: ze zorgen dat de elektriciteitsvoorziening betrouwbaar blijft wanneer het net onder druk staat. Het verschil zit vooral in de duur en de manier van inzet. De noodstroomvoorziening in Houten is een tijdelijke maatregel voor deze winter, die alleen wordt ingezet tijdens enkele piekmomenten en bestaat uit HVO-generatoren en batterijen. Een regelbare opwekinstallatie is bedoeld als overbrugging voor een langere periode, mogelijk tot ongeveer tien jaar, totdat uitbreidingen van het elektriciteitsnet gereed zijn. Waar noodstroom een kortdurende oplossing is voor een specifieke winterperiode, is een regelbare opwekinstallatie een tijdelijke maar meerjarige oplossing om de leveringszekerheid te waarborgen totdat het elektriciteitsnet voldoende is uitgebreid.

Op de hoogte blijven

Omwonenden en andere geïnteresseerden kunnen de ontwikkelingen rond het project volgen via de projectpagina en de BouwApp. Hier worden actuele updates over de werkzaamheden en planning gedeeld. Download de Bouwapp en zoek op Noodstroom Houten-Oost.

Planning

Oktober 2026

  • Informeren van de omgeving
  • Uitvoeren van onderzoeken
  • Besluitvorming door de gemeente
  • Voorbereiden van de locatie

Oktober/november 2026

  • Plaatsen van de aggregaten en batterijen
  • Testen van de installatie

Winter 2026/2027

  • Installatie staat stand-by
  • Inzet alleen wanneer dat nodig is

April 2027

  • Verwijderen van de aggregaten
  • Herstel van de locatie

Contact

Jessica Winkelhorst

Communicatieadviseur
FM_Noodstroom@stedin.net

Veelgestelde vragen

Gaan de aggregaten en batterijen dag en nacht draaien?

Nee. De aggregaten en batterijen staan vrijwel altijd uit. Ze worden alleen ingezet als dat nodig is om het elektriciteitsnet te ondersteunen.

Waarom gebruiken jullie aggregaten en batterijen?

Voor komende winter is een tijdelijke oplossing nodig die snel beschikbaar is en voldoende stroom kan leveren. Aggregaten en batterijen zijn daarvoor op dit moment de meest betrouwbare tijdelijke oplossing.

Waarom kiezen jullie niet voor alleen maar batterijen?

Batterijen kunnen helpen, maar leveren niet altijd voldoende energie om het net gedurende langere tijd te ondersteunen. Daarom is gekozen voor een combinatie van aggregaten en batterijen als tijdelijke noodmaatregel.

Hoe lang blijven de aggregaten en batterijen staan?

De aggregaten en batterijen zijn tijdelijk en worden na de winterperiode weer verwijderd. Dat is in april 2027.

Kan ik vragen stellen?

Ja. Je kan altijd vragen stellen via de BouwApp. Daarnaast organiseren de gemeente Houten, Stedin en TenneT op 22 en 29 oktober een inloopbijeenkomst. Je bent van harte welkom tussen 19 en 21 uur in de Opstandingskerk in Houten.